lelkész

A tilalom ellenére Ausztriában szenteltek lelkésszé egy lett lelkésznőt

Riga – Waidhofen an der Thaya – Hazájában, Lettországban az evangélikus egyház nem szentel nőket lelkésszé, ezért Dace Dislere-Musta négy évvel ezelőtt Ausztriába ment. A teológust, aki Lettországban korábban éveken át végzett kórházi lelkigondozást, és a szeretetszolgálat munkájában is részt vett, Ingrid Bachler egyházfőtanácsos ordinálta 2018. június 10-én.

Dél-pesti lelkészek kirándultak

A Dél-Pest Megyei Egyházmegye különböző programjai között mindig fontos helyet foglal el a lelkészek kirándulása, ahol a természetes összezártság során van lehetőség közös ügyeinkről még többet beszélgetni. Ez valósult meg 2018. június 13. és 14. között, amikor a két nap során a Maglód–Tatabánya–Tata–Lipót–Mosonmagyaróvár–Pozsony–Nagyszombat–Nyitra–Maglód útvonalat jártuk be.

Tenyerén hordott az Úr – Találkozás Madocsai Miklós lelkésszel

Budapest – Hogyan vészelte át családjával az ostromot Budapesten 1944–45-ben, és milyenek voltak a teológusévek Sopronban, majd a fővárosban? Hogyan lehetett szolgálni az ötvenes–hatvanas évek evangélikus egyházában a szocializmus Magyarországán, és miért kellett lelkészként gyárban dolgoznia? Milyen változásokat hozott a rendszerváltás? Madocsai Miklós nyugalmazott evangélikus lelkésszel beszélgettünk életéről, szolgálatáról.

Mi történik, ha gyermeket vállal egy lelkész?

Egy gyermek érkezése nemcsak testi és lelki felkészülést igényel a szülőktől, hanem megváltoztatja a család pénzügyi helyzetét is. Míg az állami támogatások rendszere viszonylag ismert, addig sokszor kerül elő a kérdés, hogy kapnak-e gyedet, gyest a lelkészek is? Ki látja el a szolgálatot a településen, ha a lelkésznő szülési szabadságra megy? Illetve lelkésszé avatható-e egy végzett teológushallgató, ha éppen babát vár? Ezeket a kérdéseket jártuk körül lelkészekkel, édesanyákkal és édesapákkal.

Iskolai hittanoktatásról feketén-fehéren

A nemzeti köznevelésről szóló törvény 2013. szeptember 1-jétől az általános iskolák első és ötödik évfolyamán és a hat évfolyamos gimnáziumokban a hetedik évfolyamon kötelezően választható tantárgyként bevezette az etikát, illetve a hit- és erkölcstant. E rendelkezés sok vitát váltott ki a közéletben, de még egyházon belül is, hiszen a megnövekedett óraszámok, feladatok olykor rendkívüli terhet róttak lelkészeinkre, hitoktatóinkra. A nehézségek mellett azonban sokan meglátták a feladat pozitív oldalát, hozadékát is, és a gyülekezetplántálást már a legkisebbeknél elkezdték, így gyarapítva aztán testvérekkel, szülőkkel, nagyszülőkkel is egy-egy közösséget. Összeállításunkban az iskolai hittanoktatásban részt vevő evangélikus lelkészek véleményéből kötöttünk csokrot.

Sokan ellenzik a női lelkészek szolgálatát Finnországban

Helsinki – Bár a női lelkészségnek a finn egyházban is 30 éves hagyománya van, mostanában újra felerősödtek a gyakorlatot ellenző hangok és az ezzel kapcsolatos vita. Finn lelkészek egy csoportja a közelmúltban levelet juttatott el a püspökökhöz, amelyben aggodalmukat fejezik ki a negatív tendencia miatt.

Istentiszteletet tartottak az elnéptelenedő Murgán

Murga – Ismét az elnéptelenedő Murgán jártunk. Az istentiszteletet Kollár Zsolt gyönki lelkész tartotta. A templom 1795-ben épült. A fára festett képek, melyek ó- és újtestamentumi jeleneteket ábrázolnak, 1844-ben készültek. A négy evangelista mellett Luther és II. József portréja is látható – írta szerkesztőségünknek dr. Wagner Gyula.

Zala vármegye evangélikus lelkészeinek munkásságával ismerkedhettek meg

Zalaegerszeg – A szabadegyetem szervezésében 2018. május 8-án, kedden délután Zala vármegye 12 kiemelkedő evangélikus lelkészének életével és munkásságával ismerkedhettek meg az érdeklődők az evangélikus parókia gyülekezeti termében.

Lehetek a kezdeményező? – Presbiterek és lelkészek közötti konfliktusok kezelése

Talán egy fél éve sem voltam még lelkész, amikor első szolgálati helyemen akaratomon kívül megbántottam az egyik presbiter testvéremet. Ma is hálás vagyok azért, hogy akkor kezdeményezte a kialakult helyzet tisztázását, és nem engedte, hogy a nem kívánt feszültség elhatalmasodjon közöttünk.

Sokszínű presbitériumok – Ahány gyülekezet, annyi jó szokás

Egyházunkban a kegyességi irányzatok mellett meghatározó a földrajzi elhelyezkedés, egy-egy gyülekezet történelme is. A különböző testvéri közösségekben különféle presbitériumok szolgálnak. Lelkészeket kértünk arra, összeállításunkban mutassák be, náluk hogyan működik, miben különleges a presbitérium. Azt reméljük, a helyi példákból sokan tudnak majd inspirálódni, ötleteket gyűjteni, imáikban az épülő gyülekezetekre gondolni.

Feliratkozás RSS - lelkész csatornájára