interjú

„Életközeli egyház kell”

Békéscsaba – Budapest – Püspökváltásra került sor a Magyarországi Evangélikus Egyház Déli Egyházkerületében, mivel Gáncs Péter elérte a nyugdíjkorhatárt. Utódját, Kondor Pétert, az eddigi békéscsabai esperest az egyház kihívásairól, egyház és politika viszonyáról kérdezte a szeretlekmagyarorszag.hu.

Az élet titok. Fejtsd meg!

Budapest – Az utóbbi időben egyre több kápolnát szenteltek a kórházakban. Az egyik ilyen Budapesten, az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézetben történt. Cserháti Péterrel, az intézmény igazgatójával az új kápolnában beszélgetett Fekete Ágnes, a református rádióadások szerkesztője.

Tenyerén hordott az Úr – Találkozás Madocsai Miklós lelkésszel

Budapest – Hogyan vészelte át családjával az ostromot Budapesten 1944–45-ben, és milyenek voltak a teológusévek Sopronban, majd a fővárosban? Hogyan lehetett szolgálni az ötvenes–hatvanas évek evangélikus egyházában a szocializmus Magyarországán, és miért kellett lelkészként gyárban dolgoznia? Milyen változásokat hozott a rendszerváltás? Madocsai Miklós nyugalmazott evangélikus lelkésszel beszélgettünk életéről, szolgálatáról.

Lehet-e versben imádkozni? – Interjú Lackfi Jánossal

Budapest – Az Evangélikus Hittudományi Egyetemen április 18-án tartott dies academicus – akadémiai nap – fórumbeszélgetésének vendége volt Lackfi János, a Luther-rajzfilm szövegkönyvírója. A Fabiny Tamás püspök által vezetett diskurzus után alkalom nyílt megkérdezni a József Attila-díjas költőt egyebek mellett hitbeli életéről, megtéréseiről (!), imádságos életéről és a Lutherhez fűződő különleges kapcsolatáról.

Nem finomkodik az evangélium

Sorozatunkban az Evangélikus Hittudományi Egyetem teológusi, lelkészi hivatásra készülő hallgatóit szólaltatjuk meg indíttatásukról, a szolgálattal kapcsolatos elképzeléseikről, céljaikról. Sztupkai Kristóf metodistaként tanul az evangélikus teológián. Az ötödik évfolyamos, teológus-lelkész szakos hallgatóval elhívásáról, a 21. századi egyház képéről és a misszió fontosságáról beszélgettünk.

Egy színpadon az Úrral – Várnagy Andrea Isten eszközének tudja magát

Számos evangélikus rendezvényen – Deák téri gimnáziumi koncerteken, Szélrózsa találkozón – fellépett már Várnagy Andrea, zongoraművész férjével négykezesekkel varázsolta el hallgatóságát. Két tehetséges leányuk, Laura és Lili is közreműködött előadásaikon. A színművészeti pályára készülő Laura bibliai szakaszokat, irodalmi részleteket olvas fel, míg Lili lassacskán édesanyjának egyenrangú partnerévé vált a zongoránál. Anyaságról, karrierről, a zene öröméről, a szeretet áramlásáról, az Isten adta talentumokról, a velük járó felelősségről beszélgettem a zongoraművésszel, aki nemcsak a csillogó koncerttermek pódiumain van otthon, hanem borsodi, szabolcsi, kárpátaljai iskolák tornatermeibe is elviszi a muzsikát. Szavai így, anyák napja közeledtével különösen is megszívlelendők.

Gáncs Péter: Noha van, ahol kiszáradnak a fák, mindig vannak új hajtások

Békéscsaba – Május 6-án szentelték újra a jaminai evangélikus templomot, amelyet a felújítás utáni hálaadással vehetett birtokba a gyülekezet. Ezen az istentiszteleten Gáncs Péter, a Déli Evangélikus Egyházkerület püspöke hirdetett igét, aki püspöki minőségében, nyugdíjba vonulása előtt utoljára járt így Békéscsabán. A 7. TV Kikötő című műsorában Gáncs Péterrel Zsíros András műsorvezető beszélgetett.

A szószék alatt élni és tanulni

A Magyarországi Evangélikus Egyház Nyugati (Dunántúli) Egyházkerületének felügyelője, Mészáros Tamás 2012-től viseli ezt a tisztséget, és az idei tisztújításkor elvállalta a jelölést az újabb ciklusra is. Feladatokról, célokról és a presbitereknek adható jótanácsokról kérdeztük őt.

Friss, élettel teli közösség – Interjú Nagy Zoltánnal a jaminai templom felszentelése előtt

Békéscsaba – Május 6-án, vasárnap délután 15 órától a Déli Evangélikus Egyházkerület püspöke, Gáncs Péter ünnepi istentisztelettel egybekötve szentelte fel a felújított jaminai evangélikus templomot (Békéscsaba, Orosházi út 85.) és a gyülekezeti házat. Ekkor iktatták be hivatalába a Kelet-Békési Evangélikus Egyházmegye megválasztott esperesét, Nagy Zoltánt, valamint egyházmegyei felügyelőjét, Liska Andrást is. A témáról, még az esemény előtt, a 7.TV Aktuális című műsorában Nagy Zoltán lelkésszel beszélgetett Szabó Rita műsorvezető.

Történelmi fogaskerekek között

Mosolyogva nyit ajtót, majd kedvesen invitál a nappali szobába, ahol a falakon férjének néhány festménye, míg a dolgozósarokban, a könyvespolcokon családi fényképek hívják fel magukra a figyelmet. Különös sorsok ismertetőjegyei ezek: egy teológiai végzettséget szerzett, írói vénával megáldott nő és egy festőtalentumokkal földre küldött, lelkésszé lett férfi viszontagságos életének fejezetcímei is lehetnének. Ezek a fejezetcímek pedig perceken belül megtelnek tartalommal is, ahogy Szita Istvánné Bérczi Margit – vagy ahogy egyházunkban ismerik őt: Margó – mesélni kezd az életéről.

Feliratkozás RSS - interjú csatornájára